dobrze urządzona kuchnia

Samodzielne projektowanie wnętrz. Jak zacząć? Czy warto?

Zaprojektowanie wnętrza przed jego urządzeniem pozwoli na łatwiejsze dobranie materiałów wykończeniowych, mebli, oświetlenia, a nawet dekoracji. Dom czy mieszkanie można także zaplanować we własnym zakresie.

Projekt wnętrz nie jest obowiązkowy przy prowadzeniu prac wykończeniowych albo remontowych, ale może być on bardzo pomocny. Na wykonanie planu warto zdecydować się wtedy, gdy roboty będą kompleksowe – wtedy można na nim przetestować różne ustawienia mebli, warianty materiałów i kolorów, by stworzyć idealne połączenie.

Projektowanie wnętrz samodzielnie – na kartce i z programem

Za projektowanie wnętrz bardzo często zabieramy się dzisiaj samodzielnie. To znacznie prostsze niż kiedyś, ponieważ do wyboru są także specjalne programy, z którymi nawet niedoświadczona osoba może przygotować rzuty, a nawet wizualizacje 3D wnętrz.

Aby rozpocząć przygotowanie projektu wnętrza, konieczne jest pobranie wymiarów pomieszczenia. Należy dokładnie zmierzyć ściany, drzwi okna, a także oznaczyć na planie miejsca, w których znajdują się już instalacje i podłączenia.

Na tej bazie można przystąpić do projektowania, czyli do wirtualnego malowania, meblowania i dekorowania wnętrza. W programach do przygotowywania planów jest to bardzo proste, ponieważ do wyboru jest pełna gama gotowych motywów, elementów, które po prostu umieszcza się w pomieszczeniu.

Przygotowanie dobrego projektu wnętrza we własnym zakresie wymaga jednak czasu – warto przetestować różne opcje ustawienia mebli, kolorystyki podłóg i ścian, rozmieszczenia artykułów oświetleniowych. Efektem może być dokument, z którym stworzenie atrakcyjnej aranżacji wnętrza będzie jeszcze łatwiejsze

Kiedy warto powierzyć projektowanie wnętrz specjaliście?

Samodzielne projektowanie przestrzeni jednak nie zawsze wchodzi w grę – projektowanie wnętrz prowadzone przez osobę, która nie ma w tym zakresie żadnego doświadczenia, może skutkować popełnieniem licznych błędów projektowych.

Gdy zatem ważne jest otrzymanie projektu dopracowanego w najdrobniejszych detalach, który będzie uwzględniał wszystkie wymagania, najlepiej skontaktować się z biurem projektowym, w którym można otrzymać wtedy kompleksową obsługę.

Projektant może pobrać wymiary samodzielnie lub na podstawie planu nieruchomości, a następnie stworzyć koncepcję wnętrza po konsultacjach z klientem. Co więcej, projektowanie wnętrzw biurze może być też uzupełnione o dodatkowe usługi, na przykład o nadzór inwestorski.