Wysokie krzesła, czyli tak zwane hokery najczęściej kojarzą się z barami i pubami. Doskonale nadają się jednak także do domu, a w szczególności do kuchni i jadalni. Kiedy warto się na nie zdecydować? Jakie mają zalety i wady? Jakie są najmodniejsze modele dostępne obecnie w sklepach?
Hoker, czyli stołek barowy – co to jest?
Pod pojęciem jak krzesło barowe, stołek barowy czy hoker znajduje się rodzaj krzesła o podwyższonej konstrukcji, dlatego jego siedzisko zlokalizowane jest na wyższej wysokości niż w przypadku zwykłego krzesła.
W kategorii krzeseł barowych znajdują się różne rodzaje mebli:
- Taborety – bez oparcia i podłokietników,
- Krzesła z oparciem – bez podłokietników,
- Krzesła z oparciem i z podłokietnikami.
Pod względem konstrukcji podstawy krzesła te mogą być wyposażone w standardowe cztery nogi albo w obrotową podstawę. Dostępne są także designerskie modele z nietypowymi podstawami.
Powyższe krzesła barowe można kupić w różnych wariantach pod kątem ich stylu i kolorystyki, dlatego można także dopasować je do aranżacji wnętrza, aby mogło ono prezentować się spójnie i stylowo.
Hokery do kuchni i nie tylko
Najczęściej hokery stosowane są w kuchniach lub w aneksach kuchennych. Doskonale nadają się one do kuchni, w której rolę stołu pełni blat kuchenny, którego wysokość jest wyższa od zwykłego stołu jadalnianego.
Najczęściej hokery kuchenne umieszczane są przy wyspach kuchennych oraz przy półwyspach kuchennych. Pozwalają one wtedy na wydzielenie części jadalnianej w kuchni lub w aneksie kuchennym. Mogą dzięki temu oddzielać także dwie strefy w pokoju – kuchnię i salon.
Hokery nadają się także do ustawienia przy zwykłym blacie kuchennym biegnącym wzdłuż ścian. Takie rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w mniejszych kuchniach, gdzie montaż wyspy albo półwyspu nie jest możliwy.
Ponadto hokery mogą sprawdzić się także w innych pomieszczeniach, na przykład w domowym gabinecie do wysokiego biurka albo w stworzonym w domu barku wyposażonym w wysoką ladę.
Modne hokery – co wybrać?
W sklepach na klientów czeka wiele typów hokerów. Jakie z nich są kupowane obecnie najczęściej? Poznaj przegląd trendy krzeseł barowych, które nadają się do kuchni i innych wnętrz!
Hokery drewniane
To krzesła wykonane z drewna, które doskonale nadają się do wnętrz w stylu tradycyjnym, rustykalnym czy skandynawskim. Mogą być wykończone ozdobnym oparciem, na przykład z dekorem z listewek ułożonych w kształt litery X.
Hokery z pikowaniem
Nowocześnie wyglądające krzesła barowe wyposażone w oparcie z dekoracyjnym pikowaniem, które dodatkowo wydłuża jego trwałość i zapobiega nadmiernemu naciągnięciu tkaniny. Świetnie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, glamour.
Hokery plastikowe
Są wykonane z tworzywa sztucznego i wyróżniają się niebanalnymi formami, na przykład mogą przypominać złożoną figurę geometryczną. Dostępne są także hokery przezroczyste, które wykonane są z przejrzystego poliwęglanu.
Hokery skandynawskie na drewnianych nóżkach
To kapitalna propozycja do kuchni urządzonej w stylu skandynawskim. Hoker na drewnianych nóżkach wykończony siedziskiem z tworzywa sztucznego, na przykład w kolorze białym albo czarnym, świetnie wpasowuje się takie wnętrza.
Hokery loft
To propozycja przeznaczona do kuchni w stylu industrialnym – przemysłowym. Najczęściej wykonane są w całość z metalu, na przykład wykończone są czarną emalią, ale także można kupić je jako krzesła barowe z drewnianym siedziskiem oraz z metalową ramą.
Hokery welurowe
Wykończone tapicerką wykonaną z modnego teraz weluru – aksamitu. Takie hokery doskonale nadają się do wnętrz urządzonych w nurcie glamour, czyli zachwycających swoją pałacową elegancją. Wśród najczęściej wybieranych kolorów znajdują się szmaragdowy, granatowy, szary, musztardowy czy czarny.
Hokery skórzane
Tego typu hokery mają siedziska i oparcia tapicerowane skórą ekologiczną lub naturalną. Można kupić je w różnych wariantach – jako hokery nowoczesne oraz klasyczne, które nawiązują efektownym pikowaniem do mebli Chesterfield.