Stół kuchenny należy do grupy podstawowych mebli gospodarstwa domowego. W kuchni jest najważniejszym elementem wystroju – gromadzi wszystkich członków rodziny oraz przyjaciół podczas wspólnych posiłków. Właśnie dlatego tak ważne jest, by był zadbany i czysty, a nakrycie stołu kuchennego – oryginalne, eleganckie i dopasowane do okoliczności.
Sklep ze stołami kuchennymi jest jednym z najczęściej odwiedzanych sklepów podczas urządzania mieszkania czy domu. Sprzedawcy oferują stoły w różnym kształcie (okrągłe, owalne, prostokątne bądź kwadratowe), kolorze oraz wykonane z określonych tworzyw (drewniane, metalowe, szklane oraz z materiałów sztucznych). Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo: drewniane wyglądają tradycyjnie i wprowadzają ciepłą atmosferę, jednakże ciężko usunąć z nich wszelkie zarysowania. Metalowe są bardziej wytrzymałe, ale nadają pomieszczeniu surowy wygląd. Owalne są bezpieczniejsze od kwadratowych, ponieważ nie posiadają kantów oraz zapewniają domownikom większy dostęp do potraw znajdujących się na nim. Często osoby zastanawiają się jaki stół do kuchni wybrać. Nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Wybór uzależniony jest od ilości domowników (im ich więcej tym większy stół należy wybrać), wielkości i wystroju kuchni, a przede wszystkim od upodobań kupującego. W mniejszych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest stół rozsuwany, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca.
Kolejną ważną sprawą jest nakrycie stołu kuchennego. Aby goście oraz domownicy czuli się swobodnie oraz aby panowała spokojna, rodzinna atmosfera – należy znać kilka podstawowych zasad oraz poświęcić temu trochę czasu.
Pierwszą zasadą jest użycie odpowiedniego obrusa, który bezwzględnie powinien być wyprasowany. To na nim będzie stała cała zastawa, także należy zadbać o jego czystość. Kolejnym elementem jest umiejętność rozłożenia naczyń oraz sztućców. Jeśli chodzi o talerze, ogólnie przyjęta norma zakłada ustawianie ich od największego – jeden na drugim. Sztućce sprawiają wielu osobom kłopot. Otóż z prawej strony talerza powinno się umieścić kolejno: nóż i łyżkę, a po lewej: widelce. Sztućce deserowe umieszcza się nad talerzami. Konieczne jest zachowanie równomiernej odległości pomiędzy poszczególnymi sztućcami. Szklanki i kieliszki stawia się nad talerzami bądź po prawej ich stronie.
Serwetki, kwiaty i świece na stół
Jeśli ten punkt został już wykonany, warto zająć się innymi elementami na stole kuchennym. Są to: serwetki, kwiaty czy świece. Serwetki układa się po lewej stronie talerzy lub nad nimi – warto nauczyć się tworzenia z nich ciekawych, oryginalnych kompozycji. Nie jest to trudne, a może wprawić gości w zachwyt. Kwiaty umieszcza się w niskim wazonie, aby nie przysłaniały innych osób znajdujących się przy stole, natomiast świece nie mogą się kopcić. Cały wystrój może być zsynchronizowany kolorystycznie – świadczy to o dobrym guście gospodyni domowej.
Dekoracje stołu kuchennego są mile widziane, jednak ich ilość nie może przytłaczać. W zależności od okoliczności można je odpowiednio dobierać. Dla przykładu – podczas świąt wielkanocnych warto umieścić na nim pisanki, zajączki czy bazie, a podczas świąt Bożego Narodzenia – gwiazdy betlejemskie lub miniaturową szopkę.
Dobór i zakup odpowiedniego stołu kuchennego wymaga niekiedy wielu przemyśleń, jednakże ostatecznie powinien być idealnie dopasowany do całości kuchni. Wystrój stołu z kolei świadczy o podejściu gospodarzy do gości. Odpowiednio udekorowany, zgodnie z zasadami, wyraża szacunek do biesiadników oraz wskazuje na dobre maniery i gust właścicieli domu.