jak zakonserwować drewniany stół

Jak zakonserwować drewniany stół?

Jednym z najładniejszych rodzajów mebli są meble wykonane z drewna. Takie meble stosowane są zarówno w ogrodzie jak i w kuchni. Stół kuchenny wykonany z drewna prezentuje się bardzo dobrze, jednak narażony jest na bardzo duże uszkodzenia. Dlatego też posiadając tego rodzaju stół trzeba wiedzieć jak dbać o meble, aby mogły nam służyć przez wiele lat.

Przede wszystkim meble drewniane trzeba oczyścić, wyszlifować oraz zaszpachlować ubytki. Dzięki temu uzyska się równą i czystą powierzchnię. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie impregnatu. Zadaniem tego rodzaju środków jest zabezpieczenie drewna przed szkodnikami. Po nałożeniu impregnatu meble należy zabezpieczyć dodatkowo olejem, lakierem bądź też bejcą.

Olej czy bejca?

Oba te środki są odpowiednie jeżeli chodzi o pielęgnację mebli. Każdy z nich sprawia, że pielęgnacja mebli jest prosta i możliwa, jednak każdy z nich ma swoje wady i zalety. Olej wnika głęboko w drewno, ale nie powoduje powstawania powłoki na zewnątrz drewna. Jest to o tyle wygodne, że przy późniejszej konserwacji mebli nie trzeba szlifować. Doskonale sprawdza się on w przypadku twardego drewna. Jeśli chodzi o bejcę to zarówno barwi jak i impregnuje drewno. Należy ją nakładać na drewno suche, oczyszczone i odpowiednio wygładzone. Jeśli chce się uzyskać bardziej błyszczącą powierzchnie to należy nałożyć kilka warstw tego środka. Bejce są najbardziej popularne w kolorach różnych gatunków drewna np dębu bądź też mahoniu. Nakłada się ją pędzlem bądź gąbką.