krzesło patyczak Barkley

Krzesła patyczaki – jak wyglądają i do jakich aranżacji pasują?

Patyczaki to krzesła, które towarzyszą nam już od dawna, chociaż nie każdy spotkał się z tą nazwą. Czym dokładnie są krzesła patyczaki? W jakich wnętrzach mogą się sprawdzić? Gdzie są one dostępne?

Jak wygląda krzesło patyczak?

Pod pojęciem patyczaków znajdują się krzesła, które wykonane są z drewnianych drążków, które składają się na podstawę oraz na oparcie tego typu mebla. W efekcie mają one interesującą formę i świetnie wyglądają w wielu wnętrzach.

Pierwszym modelem tego typu stało się kultowe już dzisiaj krzesło Lilla Aland. Następnie na jego podstawie zaczęły powstawać liczne modele nawiązujące do jego wyglądu, które w Polsce były bardzo popularne w szczególności w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Teraz krzesła patyczaki znów wracają do łask, co ma związek z dużym powodzeniem stylu retro oraz vintage we wnętrzach. Są one także często odnawiane w myśl zasady zero waste oraz less waste, dlatego znów zaczęły być widoczne w aranżacjach polskich domów. Teraz można znaleźć je w sklepach także jako nowe – w wielu kształtach i kolorach.

Krzesła patyczaki – gdzie się sprawdzą?

Patyczaki to krzesła, które najczęściej kupowane są do kuchni oraz do jadalni. Są one w całości wykonane z drewna, dlatego najlepiej sprawdzają się w tych właśnie pomieszczeniach.

Pod kątem stylu aranżacji przestrzeni patyczaki świetnie współgrają ze stylami jak:

  • loft
  • skandynawski
  • retro i vintage
  • klasyczny
  • rustykalny

Wśród najczęściej kupowanych modeli znajduje się krzesło patyczak czarne, które ma uniwersalny kolor i można dopasować je do każdego wnętrza. Można także dostać je w wielu innych barwach, na przykład naturalnego wybarwienia drewna – są wtedy tylko malowane lakierem, w kolorze białym, pudrowym różu, mięcie, błękicie, kolorze czerwonym, żółtym czy zielonym.

Aby korzystać z krzeseł patyczaków jeszcze wygodniej, można dodać do nich miękkie poduszki. Ich kolorystyka może być wtedy dopasowana do innych barw występujących we wnętrzu.

Gdzie kupować krzesła patyczaki?

Obecnie nowe krzesła patyczaki można kupić w wielu sklepach zajmujących się sprzedażą siedzisk. Do wyboru jest wtedy wiele ciekawych modeli – z podłokietnikami i bez nich oraz w wielu barwach.

Można także zdecydować się na oryginalne krzesła patyczaki pochodzące sprzed lat. Tego typu modele są dostępne głównie na giełdach staroci, w serwisach ogłoszeniowych, aukcyjnych. Zwykle wymagają one odnowienia – zdarcia dotychczasowej warstwy farby i pomalowania na nowo.