pikowane krzesła

Do jakich aranżacji pasuje krzesło pikowane?

Krzesła z pikowaną tapicerką mogą pasować do wielu wnętrz. Kiedy warto się na nie zdecydować? Do jakich pomieszczeń pasują? Sprawdź nasze porady!

pikowane krzesło

Jak wyglądają krzesła pikowane?

Pikowaniem nazywa się dekoracyjne wykończenie powierzchni tkaniny, która jest ozdobnie przeszywana. Zastosowanie pikowania powoduje, że tkanina nabiera bardziej przestrzennego wymiaru, ale także jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ przeszycia zapobiegają marszczeniu się tkaniny i przesuwaniu wypełnienia.

Najczęściej pikowania są wykonywane na kołdrach lub narzutach, ale również można kupić pikowane meble wypoczynkowe oraz krzesła. W tym przypadku dekoracyjnie pikuje się głównie oparcia, dodatkowo także siedziska.

Krzesła pikowane są obecnie bardzo popularne i można kupić je w wielu wariantach. Na co warto się zdecydować?

Krzesło tapicerowane pikowane – nowoczesne i klasyczne

Tapicerowane krzesła pikowane można podzielić na dwie kategorie – krzesła nowoczesne oraz klasyczne, które różnią się swoim wyglądem oraz zastosowanymi materiałami. Oto najpopularniejsze modele!

Krzesła glamour

Glamour to styl wyróżniający się luksusem, przepychem. Do obicia krzeseł glamour najczęściej stosuje się welur – aksamit. Do wyboru są modele bez podłokietników i z podłokietnikami.

Krzesła glamour z pikowaniem to bardzo częsty wybór do współczesnych aranżacji. Pikowanie może mieć formę guzików układanych w romby lub też dekoracyjnych przesyć w geometrycznych kształtach.

Krzesła Chesterfield

Druga popularna opcja to krzesło Chesterfield, czyli krzesło w klasycznym, angielskim stylu. Do ich wykonania najczęściej stosuje się skórę – naturalną albo ekologiczną.

Pikowane krzesła Chesterfield wspaniale nadają się do wnętrz klasycznych, kolonialnych, a także loft – przemysłowych. Pikowanie w ich przypadku jest punktowe, bardzo głębokie i tworzy siatkę rombów.

Krzesła nowoczesne

Pikowanie używane jest także w przypadku krzeseł w stylu nowoczesnym. Są to meble proste, ale efektowne.

W przypadku nowoczesnych krzeseł pikowanie najczęściej ma postać prostych, geometrycznych siatek, na przykład przebiega wzdłuż i wszerz oparcia i siedziska.

Krzesła pikowane do jadalni, salonu i innych wnętrz

Krzesła tapicerowane wykończone ozdobnym pikowaniem nadają się do wielu wnętrz. Najczęściej są one umieszczane w jadalniach i w salonach, ale także sprawdzą się one do kuchni czy do sypialni.

Pikowane krzesła świetnie sprawdzą się przy długim albo okrągłym stole lub jako krzesła fotelowe ustawione w salonie zamiast foteli. Można wykorzystać je na wiele sposobów!