rozkładany stół

Wielki stół czy mały stolik? Nie musisz iść na kompromis

Kiedy w niedzielę do rodzinnego domu zjeżdża się cała rodzina, konieczny jest duży stół, który pomieści dorosłych i dzieci. W tygodniu wszystko wraca do normy i para dwóch osób jedząca obiad przy takim wielkim stole wygląda niezbyt dobrze. Można się wręcz poczuć przytłoczonym, siedząc przy tak pustym stole. Wtedy zdecydowanie lepszy byłby mniejszy stolik, przy którym można swobodnie usiąść i zjeść posiłek. Nie dajmy się jednak zwariować, przecież nikt nie będzie kupował dwóch różnych stołów do mieszkania. Na szczęście nie jest to konieczne, bo istnieje rozwiązanie, które rozwiązuje problem i sprawia, że nie trzeba iść na kompromis.

Mowa oczywiście o stołach rozkładanych, które nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby można je rozszerzyć, by pomieścić niespodziewanych gości. Jak takie stoły działają? Na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jak zwykły, mały stolik do jadalni. Przeznaczone są dla maksymalnie czterech osób. Dołączana jest jednak dodatkowa deska, którą wkłada się pomiędzy rozsunięte części stołu. Dzięki temu wydłuża się on nawet dwukrotnie, stając się dużym stołem, który można przenieść do salonu i urządzić imprezę urodzinową.

Jak rozłożyć składany stół?

W zależności od wybranego modelu, stoły rozkładają się w różny sposób. Dodatkowa deska może być wyjmowana – wtedy trzeba ją schować na przykład za szafą i wyciągać wtedy, gdy będzie potrzebna. Sklepy meblowe oferują jednak również stoły, w których dodatkowa deska jest chowana pod spodem. Wtedy nie trzeba gospodarować dodatkowego miejsca. Jedyna różnica jest taka, że wówczas blat jest nieco szerszy, aby ukryć deskę schowaną pod spodem.

Przy wyborze rozkładanego stołu warto zwrócić uwagę na to, czy jest solidnie wykonany. Musimy bowiem mieć świadomość, że gdy rozkładamy stół, zmienia się rozkład ciężaru, który spoczywa na drewnianych nogach. Jeśli konstrukcja nie jest wystarczająco masywna, obrzeża stołu mogą być niestabilne, przez co kładąc w tej okolicy ciężkie talerze, cały blat może zacząć się kołysać. Dotyczy to jednak tanich stołów. Te wyższej jakości posiadają przemyślaną konstrukcję, która zapewnia stabilność taką, jak przy zwykłym, dużym stole bez możliwości składania.