transparentne krzesło

Przezroczyste krzesło: jak powstaje, zalety i wady, do jakiego stylu pasuje?

Krzesła wykonane z przezroczystego tworzywa są jednym z hitów w aranżacji wnętrz. Jak produkowane są tego typu meble? Jakie są ich główne zalety i wady? Do jakich wnętrz będą one pasowały?

Krzesła przezroczyste, czyli ghost chairs

Krzesła wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego są obecnie uznawane za ikonę stylu. Pierwszy mebel tego typu zaprojektował znany designer – Philippe Starck. Jego model był wzorowany na krześle w stylu ludwikowskim i po dziś dzień jest to jeden z najchętniej kupowanych modeli sygnowanych nazwiskiem tego projektanta.

Przezroczyste krzesła określane są często jako ghost chairs, czyli krzesła duchy, co wynika z faktu, że są one całkowicie przezroczyste.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć przystępne cenowo krzesła z poliwęglanu różnych producentów, które nawiązują do dzieła sztuki użytkowej stworzonego przez Starcka. Dzięki temu każdy, kto lub ciekawe wzornictwo, może mieć w domu własne krzesło transparentne.

Jak produkuje się transparentne krzesła?

Do wykonania krzeseł transparentnych stosowany jest poliwęglan, czyli rodzaj bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Krzesła z poliwęglanu nie muszą być barwione, dlatego też wyróżniają się one całkowitą transparentnością.

Produkcja tego typu krzeseł odbywa się z użyciem różnych metod, natomiast najczęściej stosuje się metodę wtryskową, która polega na wtryskiwaniu rozpuszczonego tworzywa do formy.

Zalety i wady krzeseł przezroczystych

Hokery mają określone zalety i wady, które warto uwzględnić, gdy planuje się aranżację wnętrza z ich udziałem. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie są ich główne wady?

Zalety krzeseł przezroczystych:

  • Pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia,
  • Są dostępne w wielu ciekawych wzorach i można dopasować je do wielu stylów aranżacji,
  • Są łatwe do utrzymania w czystości – można wycierać je ściereczką,
  • Nie mają dużego ciężaru i są łatwe w przenoszeniu,
  • Dostępne są także jako hokery.

Wady krzeseł przezroczystych:

  • Wymagają częstego mycia, ponieważ łatwo widać na nich zabrudzenia,
  • Niskiej jakości krzesła mogą z czasem żółknąć.

Do jakich wnętrz pasują krzesła przezroczyste?

Chociaż krzesła z poliwęglanu często kojarzone są ze względu na swój materiał z nowoczesnymi aranżacjami, to jednak doskonale nadają się one także do klasycznie urządzonych wnętrz, aby wprowadzić do nich powiew świeżości.

Bardzo często krzesła w tym stylu wybierane są do aranżacji loft – industrialnych, ale również mogą one sprawdzić się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, boho, nowoczesnym. Ciekawie wyglądają także w tradycyjnych aranżacjach zestawione razem z antykami.